Zasady, według jakich funkcjonuje rynek inwestorów i firm budowlanych w Polsce.

budowa
Rynek usług budowlanych w przypadku obiektów przemysłowych, sportowych i użyteczności publicznej cały czas się rozwija. W większości dużych i małych miejscowości co chwilę pojawiają się nowe inwestycje, czy na rozbudowanie szkoły, postawienie basenu czy remont leciwego budynku biurowego.

W zależności od ilości prac do realizacji tego typu kontrakty są warte mniejsze lub większe pieniądze, ale w każdym przypadku stanowią łakomy kąsek dla firm które się zajmują takimi robotami. Zwłaszcza wszelakie zlecenia od instytucji mają duże wzięcie, bo z reguły
wieżowiec
Autor: Ben Schumin
Źródło: http://www.flickr.com

są one dobrze płatne, a równocześnie w miarę sensowne do realizacji. Oczywiście przy takich umowach najczęściej znajdują się także zapisy o umownych karach w przypadku opóźnień przy realizacji, lecz są one przeważnie znacznie mniej rygorystyczne, niż przy umowach podpisywanych z inwestorami prywatnymi. Oprócz tego często występującą praktyką pośród lokalnych przedsiębiorców budowlanych, choć oczywiście niekoniecznie legalną, jest dzielenie się przetargami, będzie to polegać na takim przygotowywaniu ofert, aby wygrał ten z właścicieli firm, który powinien (sprawdź informacje).

Można rzecz jasna piętnować te praktyki, lecz prawda jest taka, że każdy chce się utrzymać na rynku i mieć kolejne zlecenia, a współpraca przeważnie lepiej się będzie opłacać, niż konkurencja, która się wyniszcza. Za to w przypadku prywatnych inwestorów sytuacja będzie całkowicie inna, inne też z reguły będą oczekiwania i wymagania. Jeśli przy publicznych zamówieniach w pierwszej kolejności będą się liczyć czas realizacji i koszty, to przy zleceniach od prywatnych firm dużo bardziej będzie się liczyć doświadczenie i dobre wykonanie.

Firmy takie jak Silesia (czytaj więcej), które mają sporo doświadczenia w branży i szereg zrealizowanych projektów raczej nie będą się musiały niczego bać, mając ugruntowaną pozycję w branży nie powinny narzekać na nowe zlecenia. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z nowymi przedsiębiorcami, którzy mieliby chęci zacząć funkcjonować na tym rynku.

Zajmujący artykuł? Jeśli tak myślisz, to kliknij tutaj, w serwisie montaż kotłowni, który w tamtym miejscu się znajduje, również jest coś wartościowego!

Na początku mogą oni mieć trochę problemów ze zdobyciem pierwszych zleceń, lecz jeśli uda im się przetrwać pierwszy okres, to powinny dać sobie radę.